ביהמ"ש: עבירות המס - רעה חולה שהמדינה מתקשה להילחם בה

שופטי ערכאת הערעורים במחוזי בת"א הבהירו: למעט מקרים של פגמים משפטיים-טכנים, לא נשקול אפילו להמתיק גזרי דין על עבירות מס - ע"פ 70399/05

יצחק דנון

"עבירות המס הינה רעה חולה, שמדינת ישראל מתקשה להילחם בה. לפיכך, כאשר מטיל ביהמ"ש ענישה שמשקפת לשיטתנו נורמת ענישה נכונה וראויה, בהתאם להילכות ביהמ"ש העליון, אין מקום שערכאת הערעור תתערב ותקל בענישה". כך קבעו שופטי ערכאת הערעורים הפליליים בביהמ"ש המחוזי בת"א.

השופטים החליטו לדחות את ערעורו של דני אוליבר על חומרת עונשו. אוליבר הורשע, על פי הודאתו, ב-40 עבירות על חוק מע"מ של שימוש בחשבוניות פקטיביות בהיקף של מאות אלפי שקלים ונדון לשלוש שנות מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי וקנס של 50 אלף שקל.

השופטים - דבורה ברלינר, זאב המר ויהודית שיצר - ציינו כי עבירות המס הן עבירות בעלות היבט כלכלי ועל כן הסרת המחדל היא שיקול משמעותי ביותר לעניין הענישה. אולם, במקרה הנדון המערער לא הסיר את המחדל בסכום כלשהו.

בהתייחסם להסכמת המדינה לקיצור משמעותי בתקופת המאסר בתמורה לכך שהמערער יסיר את המחדל, ציינו השופטים כי הסדר זה הוא מופלג לקולא וספק אם היה לו מקום. לדבריהם, עצם קיומו של ההסדר אינו מצביע על כך שהענישה במקרה הנדון מצדיקה את התערבותה של ערכאת הערעור.

(ע"פ 70399/05).

קרדיט:  גלובס 4/5/2005