דיני עבודה

ניתן לערער על תביעת מבוטחת לגמלה לשמירת הריון

ביה"ד הארצי לעבודה קיבל ערעור של מקום עבודה על תביעת מבוטחת לגמלה בגין שמירת הריון

השופט פליטמן: "על פקיד התביעות לבדוק את הצידוק הרפואי להיותה של מבוטחת בשמירת הריון ואפשר שתביעתה לגמלה תידחה חרף הסתמכותה על האישור הרפואי שבידה"
עו"ד צבי נח 21/1/04 14:58

גם אם מתמחה מסכים לעבוד בחינם ההסכם אינו תקף

אורנה לין, יו"ר ועד מחוז ת"א של לשכת עורכי הדין ומומחית לדיני עבודה, על שתי פסיקות בית משפט נגד עורך דין ויועץ מס שלא שילמו שכר מינימום למתמחיהם

בתוך ארבעה ימים קבעו שני בתי משפט בישראל כי עורך דין (חיים קאזיס) ויועץ מס (יצחק דהרי) ניצלו את מתמחיהם כשלא שילמו להם שכר מינימום כמתחייב על פי החוק.

אורנה לין, יו"ר ועד מחוז ת"א של לשכת עורכי הדין ומומחית לדיני עבודה, מה בעצם קבעו בתי המשפט?

עובד שהתפטר עקב הרעה מוחשית בתנאי עבודתו

בן אליעזר מאיר נ ג ד ק.ל.א סחר והנדסה בע"מ
פסק דין
בפנינו תביעה לתשלום פיצויי פיטורים, הפרשי שכר ועמלות עסקה, פדיון חופשה, הפרשי הפרשות סוציאליות לביטוח מנהלים, החזר נכויים שנוכו שלא כדין ופיצויי הלנה.

קרדיט:  בית הדין לעבודה 
 

חוק שעות העבודה אינו חל על או-פר ועובדי משק בית

פסק דין עקרוני: אין להחיל את חוק שעות העבודה והמנוחה על עובדי משק בית ואו-פר ויש לשלם להם שכר כולל, אשר אין לחשב בו את השעות הנוספות
עדנה אדטו

קרדיט:  ידיעות אחרונות 1/2/04 

על עמלות ושכר מינימום

בשוק העבודה הישראלי הולכת ותופסת תאוצה בשנים האחרונות שיטת העבודה של תשלום עמלות ''לפי תפוקה''. הדבר מקובל מאוד בעיקר בחברות שיווק (חברות ביטוח, חברות סלולר ודומותיהן), שם מועסקים בעיקר צעירים על בסיס הצלחה. פסק דין שניתן באחרונה עלול לערער על שיטת התשלום. בית-הדין הארצי לעבודה קבע בפסק דין שבנסיבות מסוימות יכול להיות מהפכני, כי גם מעסיק שמשלם שכר על בסיס עמלות בלבד מחויב בתשלום שכר המינימום לעובד.

עו"ד אליעזר פני-גיל

קרדיט:  מעריב 28/3/04

אירוע מוחי או תאונת עבודה?

חודש לאחר סדרת אירועים במקום עבודתו נפטר המנוח מאירוע מוחי. סדרת האירועים נסבה על מידע שהובא לידיעת המנוח, לפיו כביכול בפני השר הממונה הצטברו תלונות על סניף מל"ל שבו הוא עובד, וכי השר הביע התעניינות במועד פרישתו של המנוח. מנהל היחידה שבה הועסק המנוח הרגיעו והודיע לו כי אין משמעות לדברים. בית הדין האזורי לעבודה בת"א דחה את תביעת האלמנה להכיר במות המנוח כתאונת עבודה. בית הדין הארצי (בפס"ד שנכתב ע"י השופט עמירם רבינוביץ) דחה את הערעור, "לא בלי היסוס".

(עב"ל 1181/02)

קרדיט:  גלובס 31/3/04

עובד זר שלא קיבל רשיון ופוטר ממשק בית - אינו זכאי

ביה"ד: עובד זר שלא קיבל רשיון ופוטר ממשק בית - אינו זכאי לפיצויים

השופט: "החובה לדאוג לרשיון עבודה היא של העובד"
גל ניסים 12:43 25/4/04

בית הדין האיזורי לעבודה בת"א דחה את תביעתו של העובד זר סטיקה ניקולאי, לפיצויי פיטורים ממעסיקיו במשק הבית. ניקולאי טען, כי פוטר לאחר שיצא לחופשה. הנתבעים טענו, כי לא הצליחו להשיג עבורו רשיון עבודה, ולכן נאלצו להודיע לו על עזיבתו.

בית הדין האזורי לעבודה דחה תביעת השבה של מעסיק

הפיתרון - סעיף גדרון

בית הדין האזורי לעבודה דחה תביעת השבה של מעסיק, בהיעדר הסכמה על "שכרו האלטרנטיבי" של הקבלן
עו"ד עפר דקל 14:42 16/5/04

בפסק דין חדש (עב (ת"א) סמי בן חמו נגד מדינת ישראל - המכון לפריון העבודה, טרם פורסם, ניתן ביום 3.5.2004), נזקק בית הדין לעבודה פעם נוספת לסוגיית זכויותיהם של קבלן, שתבע בדיעבד זכויות כ"עובד" - ושל המעסיק, שאותו תבע הקבלן.

קרדיט:  גלובס 16/5/04

עבודה בשעות נוספות האם זכות המגיעה לעובד ???

שעות מיותרות
עבודה בשעות נוספות אינה בגדר זכות המגיעה לעובד, ההופכת במשך הזמן לחלק מתנאי העבודה שהעובד יכול לכפות על מעבידו; היוזמה והסמכות להעסקת עובד בשעות נוספות נתונות בידי המעביד
עו"ד צבי נח
27/5/2004

האם שירות התעסוקה היה רשאי להפסיק באופן חד-צדדי את תשלום השעות הנוספות למערערת, שעבדה במחלקת העבירות המינהליות (המחלקה המשפטית) של השירות ברמת גן?

קרדיט:  גלובס 27/5/04  

ניסתה לחזור מהפחתת שכר - אך תשלם פיצויי פיטורים

תקדים בהיי-טק: קומסק ניסתה לחזור בה מהפחתת שכר לעובד - אך תשלם פיצויי פיטורים בכל זאת
ביה"ד לעבודה חייבה לשלם 70,000 שקל למנהל צוות פיתוח, שהתפטר לאחר הודעה על הפחתה של 10% בשכר, אלא אם ידווח על 185 שעות לחיוב לקוח בחודש
גל ניסים
30/5/2004

קרדיט:  גלובס 30/5/04

עמודים